Terapeuta zajęciowy kompleksowo wspomaga pacjentów, pomagając w przeciwdziałaniu chorobom i wspierając osiągnięcie samodzielności. Pracuje nad kondycją fizyczną i psychiczną pacjentów oraz nawiązuje kontakt terapeutyczny z nimi i ich rodzinami, tworząc plany działań terapeutycznych.
MED.13. Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej. Nauka trwa 2 lata i odbywa się w trybie stacjonarnym. Kończy się państwowym egzaminem zawodowym. W ramach prowadzonej terapii terapeuta zajęciowy może organizować zajęcia o charakterze terapeutyczno-manualnym (ergoterapia, socjoterapia, arteterapia), których celem jest poprawa stanu fizycznego, psychicznego i społecznego funkcjonowania pacjenta oraz pomoc w jego integracji w środowisku zawodowym. Ważnym celem terapii jest nauka posługiwania się podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym niezbędnym do codziennego funkcjonowania pacjenta.
Przedmioty realizowane w cyklu kształcenia to:
Bezpieczeństwo i higiena pracy, Podstawy terapii zajęciowej, Język angielski zawodowy, Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu interpersonalnego, Rozpoznawanie i przeprowadzanie diagnozy terapeutycznej, Planowanie indywidualnej i grupowej terapii zajęciowej, Monitorowanie i dokumentowanie przebiegu terapii zajęciowej, Prowadzenie terapii zajęciowej różnymi metodami i technikami, Diagnozowanie w terapii zajęciowej, Organizowanie indywidualnej i grupowej terapii zajęciowej.
Po uzyskaniu kwalifikacji jesteś gotowy do pracy w :
Placówkach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej, oddziałach szpitalnych (np. dziecięcych, rehabilitacyjnych), poradniach rehabilitacyjnych, ośrodkach wczesnej interwencji, placówkach edukacyjnych (szkoły specjalne, przedszkola i szkoły integracyjne, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze).
Zapisz się